Fülszöveg:
A magányos, kiközösített Magnus Tait vendégeket vár szilveszter estéjén, de azok csak nem jönnek. Másnap reggel meggyilkolt tizenéves lány holttestét találják meg a közelben, és a gyanú Magnusra terelődik. Jimmy Perez felügyelő nyomozni kezd, és a szálak a Shetland-szigetek múltjába vezetnek, olyan ügyek közé, amelyeket jobb nem feszegetni.
Szerintem:
Eléggé a PR része volt, hogy a kötet a Shetland című sorozat alapja. Eddig nekem az kimaradt, de a regény miatt kíváncsi lettem, mégis, milyen műsor az, milyen szereposztással. Meg is lepődtem, hogy már sokadik évadnál jár. A Hollófekete különben a 2. évadban lett feldolgozva.
De milyen maga a regény? Sok tekintetben hagyományosként is
olvasható krimi. Van egy nyomozónk, Perez, akinek a magánélete már-már skandináv krimisen nyomorult. A Shetland rendőrségi munka is menekülés a számára, elbújni az Isten háta mögé. Mégis, ahogy megtalálják a halott kamaszlányt, feléled benne a régi énje. Megmutathatná, hogy ő jó rendőr és nyomozó, attól függetlenül, hogy itt él és dolgozik.
Ő végzi a kihallgatásokat, és lassanként ráérez, merre kell haladnia. Kisváros, mindenki ismer mindenkit, és Perez veszi sorra az embereket. Elszólások, régi ügyek kerülnek elő és szép lassan összeáll a kép.
Cleeves jó ötlete volt, hogy kiemelt szereplővé tette a környék rémét. Magnus egy szellemileg visszamaradott, már nyugdíjas és magányos öregember. Az egyik utolsó, aki látta a meggyilkolt lányt. Egy évekkel korábbi eltűnés miatt már volt gyanúsított és az egész közösség úgy kezeli, mintha gyilkos és szörnyeteg lenne, csak a börtönt úszta meg. Ő meg szegényem vadássza az emberi interakciókat, reménykedik, hogy valaki csak szóba áll vele. Az indulatok egyre inkább felcsapnak, és Cleeves játszik azzal, hogy nem mindentudó az elbeszélője. Nem tudhatjuk olvasóként sem, hogy Magnus csak gyanús a körülményei miatt, vagy valóban gyilkos.
Perez különben jó a megérzésekkel. Ugyan nem szereti magában, hogy ennyire empatikus, de ahogy észrevettem, sokkal pontosabban ráérez dolgokra, mint amit a realitás sugallna. Ő pl. kezdettől sajnálja az idős, elhagyatott öreget. A végére a nyomozásban én sorvezetőnek is használtam Perez érzéseit az esetben szereplőkről, pontosabbak, mint a hamisítható tények.
Van egy bulvárosabb oldal is a történetben. Ahhoz képest, hogy kisváros, meglepően sok mocskos és elsősorban szerelmi ügy kerül elő. A nagyember fia, aki majdnem pedofil módon a fiatal lányokhoz vonzódik. Az elvált, egyedülálló anya, akit egy olyan nőért hagytak el, aki az anyja lehetett volna. Nem hozza az amerikai sorozatokra jellemző bulvár hatást, de nem is annyira nyomasztóan van megírva, mint egy Mankell vagy Nesbo.
Gördülékeny, tempós regény. Nagyon sok a párbeszéd is, gyorsan lehet vele haladni. A hangulata különben nyomasztó és némileg sötét, de messze nem annyira, mint amit a skandináv krimikben fel lehet lelni. Shetland zordsága köszön talán kicsit vissza, de nem annyira érfelmetsző az eredmény. Közelebb van a populárishoz, mint a depresszívhez.
Tetszett az is, ahogy nyelvében le tudta képezni, hogy Magnus milyen szinten van.
Pozitív élmény volt a regény, összességében. Jó a krimi, nem túl elvont a megoldás. A karakterek életszerűek, jól illenek a megfestett vidékre. Skótos zord, vagyis nem a skandináv reménytelenség, de elég szürke ez is.