5: Waltari: Szinuhe - az ókori Egyiptom rajza, annak az előzménye, milyen korból emelkedtek fel a Ramszesz dinasztia tagjai. A nézőpont is izgalmas: egy elrejtett herceg, aki orvosként próbál boldogulni az udvarban, és hol tönkremegy a nők miatt, hol feláldozza magát is a birodalom érdekeiért. De nem csak Egyiptom mindennapjait mutatja be, Szinuhe nagy utazó is, és megismerteti velünk az ókori Keletet.
4: Cselenyák: A tölgyek alatt - Arany János életútjának második fele. A szabadságharc eseményeitől követjük nyomon, hogyan élte meg a költő a megtorlás éveit, hogyan vált országosan ismert és szeretett mesterré. Közben magánéleti tragédiák is érték, de számára ott volt menedékként a költészet. Külön is szerethető azért, mert nem egy verses betétet tartalmaz, és a nagy művek keletkezéstörténete is benne van.
3: Moore: Az éjszaka fénye - 1888, New York. Egy feltalálók közti viszály és versengés ideje. Az elektromosság forradalmasítani kezdte a világot, és három ember küzdött azért, hogy az ő nevét jegyezze meg a világ ezért. Edison és Westinghouse még perre is mennek egymással, miközben Tesla zsenijét senki nem értékelte igazán. A regény izgalmasabb attól, hogy egy ügyvéd, egy külsős szemszögéből látjuk a tudományos és gazdasági világot.
2: des Cars: Ferenc József és Sisi - az előzőektől eltér azzal, hogy ez nem regényként van megírva. Ismeretterjesztő kötet, sok képpel és forrással. Ám nagyon olvasmányos, és annyira tetszett a nézőpontja, hogy ide vettem. Ferenc József és Sisi kapcsolatát helyezi a középpontba - miközben ott van a történelem és az egyéni világuk is, a fókusz azonban van, a házasságuk hogyan működött, milyen volt a két fél kapcsolata.
1: Hall Kelly: Orgonalányok - igaz történet az alapja, és ez is a nézőpontjával fogott meg. Arról sok könyvet írtak, mit műveltek az emberekkel az olyan táborokban, mint Auschwitz. Ez azzal tűnik, hogy három nő történetén keresztül ugyanaz a téma három nézőpontból elevenedik meg: Caroline kívülálló, New York-i előkelőség, aki segíteni akar és jótékonykodik. Kasia rab a táborban, aki orvosi kísérletek alanyává válik és csak túlélni szeretne. Végül, Herta, a doktornő, aki a karrierért cserébe feladja az emberségét és az elveit. Sok érzelemmel, női szemszögből - egy történet, de három nézőpontból.