Minden napra egy könyv

Minden napra egy könyv

Lucier: A pusztulás kora

2024. november 26. - BBerni86

a_pusztulas_kora.jpgFülszöveg: 

A ​mérnöknek tanuló Lord Cassia épp a vízvezetékek állapotát ellenőrzi a királya megbízásából, amikor ellenséges katonák ütnek rajta, és rangja ellenére bebörtönzik embertelen körülmények közé. Az országot ráadásul hamarosan kegyetlen pestisjárvány sújtja megszámlálhatatlan áldozatot szedve, kétségbeejtő állapotba taszítva a királyságot.

Cassia betölti a tizennyolcat, mire sikerül kiszabadulnia a rabságból, és miután a borzalmas betegséget is túléli, az a leghőbb vágya, hogy hazatérhessen a hegyek közé és elfelejthesse a múlt rémségeit. De az otthona időközben megváltozott. A királyi udvar beköltözött a palmerini várba, és az ellenségeit is magával hozta.

Amikor a királyné legközelebbi barátai egy merénylő célpontjává válnak, Cassia nyomozni kezd a gyilkos után, és közben váratlan barátságot köt Lenával, egy éles eszű, fiatal történésszel. Ketten hamarosan rájönnek arra, hogy a merénylő kiléténél sokkal fontosabb, hogy miért követi el a gyilkosságokat. A nyomok a múltba vezetnek, és egy borzalmas titokra derítenek fényt, mely nemcsak fenyegetést jelent a frissen megkötött békére, de újra háborúba sodorhatja a királyságot.

Szerintem: 

Szeretnék mindig ilyen kellemesen meglepődni egy-egy történet kapcsán! Szerettem a

történetét, nagyon meg tudtam szeretni a főszereplőjét és utólag még az az érzés is meglepett, hogy kár, amiért nincs szebb borítója, mert akkor talán többekhez eljutna a regény. (Pedig előzetesen még tetszett, de a regény jobb, mint a borítója.)

Az első, hogy jól ötvözi egy történelmi fantasy és egy ifjúsági regény eszköztárát. Kitalált, fantasy környezetben játszódik, de nem nehéz belelátni a középkori Európát sem, ahol a pestis tombolt. Lucier inspirációja különben is egy valóban élt hercegnő története a középkorból, aki a pestis miatt nem érkezhetett meg a vőlegényéhez.
Jelen regényben két háborúban álló ország kötne békét, egy elrendezett házassággal. Ezzel nagyjából egy időben egy fiatal nemest fogságba ejtenek és rabszolgamunkára kényszerítenek. 3 év múlva tud kiszabadulni, hazatérni és akaratlanul is belekeveredik egy merényletbe, történelmi titkokba és még misztikus szál is akad. Cas ugyanis látja a szellemeket, és tud velük beszélgetni. A történet egyik visszatérő eleme, hogy segít a holtaknak békében nyugodni és ezt a képességét titkolja.

Kifejezetten hangulatos, ahogy Cas mindenbe belekeveredik és szállítja a megoldásokat. Egy 18 éves fiatalemberről beszélünk, szinte még kölyök, de sokkal jobb ötletei és megoldásai vannak, mint akár a királyi tanácsnak. Egy ponton már kifejezetten vártam a vészhelyzeteket, mert Cas mindig előállt valami kreatív megoldással. Ő fejti meg a merénylő kilétét, indokát, de közben igazságot szolgáltat több embernek és holtnak is. Stílusosan, okosan. Nem kicsit juttatta eszembe Nielsen Hatalom-trilógiáját és annak kifejezetten kreatív, nemes főszereplőjét.

A konfliktusai és a szereplők indokai között nagyon sokféle akad. Magas politikától kezdve szerelmi szálig akad minden. A szerelmi szál ráadásul nem telepszik rá a történetre, inkább a sorok között bukkan fel. Mondhatni, mutatóba, hogy Cas még az igazira is rábukkan menet közben.
Lena szintén szimpatikus szereplő lett és több módon is jó társa Casnek. Elég merész, hogy vele tartson a kalandjain, művelt és jól kombinál, de az sem utolsó szempont, hogy szintén nemesi származék. Konkrétan az előző király fattya, a mostani király féltestvér húga.

Pörgős, nem túlírt, olvasmányos lett a kötet. Sokat beszélgetnek, van benne humor és dráma is. Remekül teremt hangulatot: a pestis borzalma, a királyi udvar játszmái, vagy éppen Cas és Lena szócsatái.

Ha kötekedni akarok, akkor a meglepetés/meglepődtetés volt az egyetlen, ami nem működött tökéletesen. Amikor Cas feszegetni kezdte, hogy az istápolyban kell nyomozni, ahol Marit hátrahagyták, már lehetett tudni, mi lesz a csavar és a merényletek oka. De ifjúsági regényben nem is kellene elvárásomnak lennie, hogy lepjen meg a végére. Mégis…

A lényegen nem változtat, hogy nagyon jól szórakoztam a regénnyel, hangulatos lett és megszerettette a főszereplőit velem.

Idézet: 

Senki sem ígért nekünk hosszú életet, Cassia. Csak egy életet. Ragadd meg a boldogságot, és ne ereszd el!

A bejegyzés trackback címe:

https://regenyvilag.blog.hu/api/trackback/id/tr4618739412

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása