Híres emberek életrajzára mindig van piac. A sztárokéra még talán jobban is, mint a történelmi munkákra, de mindkettőre bőven akad példa a boltokban.
Ami jelenleg felkerült a kívánságlistámra, az a Zöldlámpa. Az Oscar-díjas Matthew McConaughey mesél benne az életéről, megragadott és kihagyott lehetőségekről. Nagyon jókat hallok róla, szerethető olvasmánynak írták le nekem, ahol a szerző nem osztja az észt. (Állítólag azt a csatornáján teszi.)
Nyáry Krisztián anekdotákat, érdekességeket és kevésbé ismert tényeket gyűjt nekünk már sokféle emberről. Híres nők, festők és múzsáik, történelmi tablók. A kezdet az íróké volt: Így szerettek ők. Sok tekintetben igényes kötet, üde színfolt a palettán, amely közelebb hozta nagy költőinket és íróinkat, szép képanyaggal és olvasmányos stílussal.
Richards és Langthorne az egyike a szerzőknek, akik Freddie Mercury életével és művészetével foglalkoztak. Tények, anekdoták, botrányok, mélypontok és sikerek, regényesen és olvasmányosan. Külön értékeltem, amikor a dalok háttértörténete is kiderült a Bohém rapszódia kötetből.
Isaacson is nagy fába vágta a fejszéjét. Akiről ő írt, forradalmi informatikusnak számított, miközben legendásan nehéz ember hírében állt. Ki volt Steve Jobs? A szerző egyaránt megmutatta, hogyan épített egy legendás márkát, melyik termék miért forradalmi vagy éppen mi volt a gond, miközben a magánélet titkait is feszegeti.
Hillenbrand is nagyívű történeteket jegyez. Nagyon szerettem a világválságot és egy nyertes ló történetet feltáró munkáját, de életrajzi témába jobban illik tőle a Rendíthetetlen. Zamperini problémás, nyughatatlan olasz amerikaiként sok fejfájást okozott a családnak, de a futás megmentette. Bajnok alkat volt, akinek komoly olimpiai esélyei is lettek volna. Csak jött a világháború. Katonaévek és japán hadifogság – ahogy a pályán, Louis ott sem adta fel.
A sor pedig nem törik, tele vannak a polcok életrajzokkal. Válogathatunk.