Hallottam egy gondolatot, ami megragadott. Azért szeretjük annyira az ijesztő sztorikat, mert a kitalált szörnyek segítenek megfeledkezni a valódiakról. Ennek szellemében nézzünk is pár kitalált, regénybeli szörnyet!
J.K. Rowling meseregényében bármilyen baj van, azt az Ickabog okozza. Aki egy rejtélyes szörny, akit senki nem látott még, de biztos ő volt! Ki a gyilkos? Ki a tolvaj? Miért kell nagyobb adót fizetni? Az Ickabog miatt! Amikor aztán két gyerek valóban keresni kezdi, hamar kiderül, ki az igazi szörnyeteg a mesében. Nem biztos, hogy a szörny.
Marjorie Liu díjnyertes képregényében (Monstress) a fiatal Maika testében él egy szörnyeteg. Már a lány egyik kezét felfalta, és még mindig éhes. Ha kitör, jaj annak, aki Maika közelében van! A lány mentené a népét, megérteni mi zajlik benne – és egy sokkal nagyobb játszmába csöppen, mint amit el tud képzelni.
Egy újabb díjnyertes regény a Szólít a szörny, Ness és Dowd közös története. Ebben egy kisfiút kísért a szörny, aki meséket mond neki. Ezekből aztán megtudhatjuk, hogy gyakran nem is az a szörny, akit annak gondolunk. Mint a herceg meséjében, aki a gonosz mostohája ellen lázadt, és a nép is mellé állt, amikor a királynő végzett a fiú paraszti sorból származó kedvesével. De ki volt az igazi gyilkos? Mi a fiút kísértő szörny valódi célja?
Az ifjúsági romantika is felfedezte magának a szörnyeket. A Szépség és Szörnyeteg meséjét mondja el mai kamaszokkal a Beastly, melyben a gazdag szépfiú lesz szörnyeteggé változtatva, és addig észrevétlen, jószívű osztálytársnője lehet a lány, aki megtöri az átkot és megszereti a külseje ellenére. Azért akad ebben is érdekes elem: mondjuk a vak tanító, vagy a sztár apa, akit rondává lett fia már nem érdekel. Ki is akkor a szörny?
Végül, Dean Koontz nevét is megemlítem, aki rendszeresen eljátszik a szörnyekkel horror és thriller történeteiben. A Kötődésben egy orvos vesz részt kísérletekben, és mire észbe kap, már mások arcát rágja le és bármilyen áron maga mellé akarja kötni a nőt, aki mindig nemet mondott neki. Mert Koontz rendszeresen bemutatja nekünk, hogy az ember a legnagyobb szörnyeteg, aki tudománnyal vagy anélkül őrült pusztításra képes.