Fülszöveg:
Egy nagy vízió alapjai: a Disney vezérigazgatója feltárja, milyen ötleteket és értékeket követett, miközben megújította a világ legszeretettebb cégét, és hogyan inspirálta azokat a dolgozókat, akik életre keltik a varázslatot.
Robert Iger 2005-ben, egy nehéz időszakban lett a Walt Disney Company vezérigazgatója. A piaci verseny egyre élesedett, a technikai fejlődés gyorsabb volt, mint bármikor korábban a cég történetében. Igernek a jövővel kapcsolatos víziója három gondolatra épült: újra és újra el kell köteleződni amellett az elv mellett, hogy a minőség igenis számít; a technológia változása ellen nem lehet küzdeni, az élére kell állni; nagyban kell gondolkozni – a globális piacban kell gondolkozni – a Disney brandet erősíteni kell a nemzetközi piacokon.
Mára a Disney a világ legnagyobb és leginkább értékelt médiavállalata lett, amelynek része a Pixar, a Marvel, a Lucasfilm és a 21st Century Fox – beleértve leányvállalataikat is. Piaci értéke csaknem ötszörösére nőtt azóta, hogy Iger átvette a cég vezetését. Magát Robert Igert korunk legsikeresebb és leginkább innovatív vezérigazgatójának tartják.
Hullámvasút egy életen át című könyvében Robert Iger elmondja, mi mindenre jött rá, miközben a Disneyt irányította, sorra veszi, melyek az ideális vezető erényei: soha nem szűnő kíváncsiság, optimizmus, bátorság, fókusz, tiszteletteljes modor, becsületesség, kockázatvállalás, a változás elfogadása, nem pedig megtagadása.
Szerintem:
Több minden igyekszik lenni ez a könyv egyszerre. Nem biztos, hogy ez minden tekintetben jó ötlet volt, mert szinte minden területre azt tudom benne mondani, hogy ok, érdekes volt, de nem taglalta eléggé.
A legkönnyebben életrajzként tudtam olvasni. Robert Iger mesélt a szüleiről, a gyökereiről, a pályaválasztásáról, majd vettük végig a szakmai életét egészen a kötet megszületéséig. Megvannak a fő pontok, elég olvasmányos is, de nem tudnám azt mondani, hogy igazán megismertem volna belőle a szerzőt. Nagyon kevés az olyan rész, amikor anekdotákat oszt meg, vagy tényleg úgy érezném, hogy megnyílik az olvasóinak.
A legjobban akkor tetszett, amikor az érzelmeit is megosztotta és éreztem, hogy ez személyes történet, valódi ember van a történetek mögött. Talán a barátsága Steve Jobssszal volt ilyen, abban egyszerre sikerült szakmázni is és megmutatni mellette az érző embert is. (Az csak érdekesebbé tette nekem, hogy olvastam már Steve Jobs életrajzot is, így a Pixar története más szemszögből is megvolt a fejemben.)
Másodrészt, lehet vezetéselméleti könyvként is olvasni. A szakmai döntéseken keresztül taglalja, milyennek kell lennie egy vezetőnek és mi kell a sikerhez. Csak éppen itt meg nincsenek levonva a következtetések. Ha vezetési elméleti kötet, akkor kicsit jobban ki lehetne hangsúlyozni a lényeget.
Vagy inkább úgy fogalmaznék, hogy több is lehetne az általánosságoknál. Nem szabad félni a változástól. Igyekezni kell a megújulásra, és nem csak használni a technológiát, de élen is járni benne. Pozitívnak kell lenni és hinni a termékben. Ennél szakmaibb nem lehetett volna? Gyakran éreztem úgy, hogy ez inkább önsegítő könyvnek működik, nem egy olyan kötetnek, amiből tényleg megtudná az ember, milyen egy nagy céget vezetni.
Végül, lehet a filmtörténetért is olvasni. A Disney tényleg három nagy falatot nyelt le Iger vezetése alatt: a Pixar, a Marvel és a Lucasfilm. A végére pedig indulás előtt áll a Disney+. Annyi siker és olyan sok film az övék, amit szerettem. Az egyik kedvenc mesém a L'ecsó és szerettem is arról olvasni, hogy pl. a Disneynél látatlanban mennyit szekálták a Pixart, hogy egy szakács patkányról csinálnak mesét, aztán Igernek megmutatták a Pixarnál, aki felismerte, hogy az mekkora mese. Vagyis, megint az anekdoták és az érdekes sztorik, amelyek eladhatták volna nekem. És megint kevés volt belőlük.
Ha csak a Marvel filmeket nézem – szó van a Marvel megvételéről, majd ugrunk addig, hogy milyen sikereket ért el a Fekete Párduc?
Sokkal több filmes tartalom jöhetett volna.
Bele lehet vele kóstolni ebbe-abba, érthető és lineáris felépítésű. Iger még csak szakszavakat se hoz be, inkább magyaráz és körülír. Így semmi nehézséget nem okoz a megértése és pár dolgot meg is világít. Csak éppen… Nekem nagyon lehetett volna több élet, cégvezetés és filmtörténet is.
Idézet
Ma érvényesebb, mint valaha: újíts vagy meghalsz! És úgy nem tudunk újítani, ha a félelem vezérel minket.