Minden napra egy könyv

Minden napra egy könyv

Goldsworthy: Az erőd

Győzelem városa 1.

2025. április 17. - BBerni86

az_erod.jpgFülszöveg: 

Adrian ​Goldsworthy, az ókori Róma történetének világhírű kutatója egy sajátos hangulatú regénytrilógiával jelentkezik kedvenc témájában – ennek tartja most a kezében az első kötetét a kedves Olvasó. Az időszámításunk utáni második század elején járunk, a Római Birodalom legnagyobb területi kiterjedésének idején, Traianus császár uralkodása alatt, az Al-Dunánál, pontosabban attól egy kicsit északabbra, a birodalom határvidékén. A könyv főhőse egy katona, Ferox centurio, vagyis a mai fogalmak szerint nagyjából százados, akire most hatalmas felelősség hárul: ő lesz a dák támadásoknak kitett, meglehetősen sebezhető piroboridavai erőd parancsnoka.

Ferox nem átlagos centurio: a mai Wales területén élt büszke és harcos kelta törzs, a szilur gyermeke, és az erőd helyőrségének számos más tagja is Britanniából származik. Nemkülönben Ferox felesége, aki egyenesen egy szövetséges britanniai nép fegyverekkel jól bánó uralkodónője. A regény másik főszereplője Hadrianus praetor, Traianus császár örökbe fogadott fia, a későbbi Hadrianus császár.

Szerintem: 

Igazából mindegy is, melyik korban járunk. A politika és a hatalom át fogja írni az

igazságot és propaganda lesz belőle. Az erőd ezt a Római Birodalomba helyezi, de nem kell nagy áthallás, hogy későbbi és mai kor rákfenéje is felismerhető legyen benne.

A történet főhőse egy nem átlagos római katona, Ferox. Most kapott kinevezést a címbéli erődbe, de hősünk elég hamar felméri, hogy itt aztán minimális esélyeik vannak. Ennek ellenére helyt kell állni, és amikor megindul a támadás, kitalálni mindent, hogy a dunai határvonalat ne törjék át a barbárok.

De, ahogy már írtam, ez nem csak egy háborús regény. Igen, benne vannak a csaták és a két oldalon álló hadvezérek trükkjei is. De éppen ennyire fontos, hogy a főszereplő családja hogyan boldogul a politikában. Ferox szépséges, fiatal felesége ugyanis kelta királynő, aki azon dolgozik, hogy Róma ismerje el az uralmát és hazatérhessen építeni a népével Rómától megtűrten. Ferox korábbi szerelme és szeretője, fiának édesanyja olyan férfi felesége, aki egészen magasra emelkedhet még, a szenátori cím csak a kezdet. Bár már nincsenek együtt, és a két asszony még barátnő is, ő is szívén viseli a szerettei, így Ferox sorsát is és próbál segíteni, amiben tud.

Ezen túl pedig a kötet kitekint Hadrianus ténykedésére, aki helyezkedik és igyekszik elérni, hogy fogadott apja, Traianus ne érezze fenyegetőnek, támogassa és lehetőség szerint majd az örökébe léphessen. Így a katonai megmozdulások mögött is mindig ott van a politika, amit Ferox is érzékel, de pontosan tudja, hogy nincs beleszólása. Ő csak próbál életben maradni és alkalmazkodni a rá osztott szerepekre.

Van még egy nézőpont, amit megkapunk. Van egy barbár harcos, aki az elején majdnem az isteneik áldozata lesz, de életben marad és most nagy erőkkel küzd a rómaiak ellen. Brasus különben az, akit a végére már abszolút nem értettem. Az ok, hogy a hite vezeti és a benne levő vallásosság már ön- és közveszélyes. A végén meg… Párbajban dől el, mi lesz az erőd sorsa. Brasus küzd meg a bentiek bajnokával, és már kb. csak Enica, Ferox neje van olyan állapotban, hogy kiálljon ellene. Brasus nyer a harcos asszony ellen, már csak meg kellene ölnie. Helyette a saját torkát metszi át. Ezzel még most sem tudok mit kezdeni. Miért?

Sok minden helyén van ebben a regényben. Kapunk római politikát, mindennapi életet és a határvidék hangulatát. Császári magasság, de az egyszerű katonák és barbárok világa is benne van. A szereplői is ki vannak találva: talán csak az erkölcseik, amiket mai fejjel nehezebb értelmezni. De nem is szabad rájuk mai szemmel nézni – az ókori Róma alakjai, aminek megvoltak a maga szabályai. Miközben elég kötött és a látszatokra adó világ, a színfalak mögött elég nagy romlottság is jelen van.
Ez nem változtat azon, hogy a kiemelt szereplők többsége nagyon is hősies és pozitív alak. A kisebb fokon állók, mint Ferox, még inkább, mint a császári magasságban.

De tömény is, hadmozgásokkal és hosszabb leírásokkal, gyakran lassító jelenetekkel és beszélgetésekkel. Nem olyan könnyen falható, de cserébe vannak mélységei.

Már egy folytatása magyarul is létezik, engem érdekel is, merre vezeti tovább Goldsworthy a szereplőit. Akkor, folytatjuk majd A várossal.

A bejegyzés trackback címe:

https://regenyvilag.blog.hu/api/trackback/id/tr418841620

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása