Minden napra egy könyv

Minden napra egy könyv

Bán: A szűz kardja

Hunyadi 1,5

2025. április 19. - BBerni86

hunyadi2.jpgFülszöveg: 

Franciaország, 1429

A galambóci ostrom már csak nyomasztó emlék Luxemburgi Zsigmond magyar király számára. A török fenyegetés helyett ezúttal is európai diplomáciai fortélyok kötik le figyelmét: ifjú lovagját, Hunyadi Jánost egy fontos küldetéssel a Franciaországba tartó követség katonai parancsnokának nevezi ki. A követség feladata, hogy üzenetet vigyen Zsigmond burgundiai rokonainak, kérve, támogassák őt német-római császárrá koronázása ügyében. A magyar küldöttség a később „százévesnek” nevezett francia–angol háború kellős közepébe csöppen. A király burgundiai rokonsága Compiègne közelében épp arra készül, hogy elfogjon egy tizenkilenc esztendős francia leányt, aki rövid idő alatt lángba borította az egész országot, és új reményt adott népének a megszálló angolok elleni küzdelemhez.

Amikor aztán a franciák és angolok összecsapása a tetőfokára hág, Hunyadi szemtanúja lesz egy csodálatos eseménynek, mely megváltoztatja egész életét.

A KIRÁLY HARMADIK ESKÜJE

1456 decemberében – néhány hónappal a csodálatos nándorfehérvári diadal után – egy csikorgó, téli estén Kecskemét akkori népe történelmi esemény szemtanúja lehetett. A Temesvárról Buda felé tartó királyi menet, V. Lászlóval az élen, s a kíséretükben utazó két Hunyadi fiú, László és Mátyás a városban töltöttek egy éjszakát…

Szerintem: 

Érdekes fejezettel bővült Hunyadi János története. Bán Mór elküldte egy küldöttséggel a százéves háborúba, ahol

találkozhatott Jeanne D'Arc-kal. Szinte csak egy novella, de sok mindent felfedezni benne a regény szellemiségéből is.

Hunyadi most is a nagy harcos, aki még alakulóban van, ahogy az első kötet végén. Most szedi fel azokat a jellemvonásokat, elveket, amelyekkel majd később azonosítjuk. Jeanne lesz az, akitől olyan szavakat tanul, mint a haza. Aki példát mutat neki, mit jelent hazafinak lenni. De még egy leckét a neve mellé írnék: Jeanne mindenkit a zászlaja alá vonz. Neki nem számít, nemes vagy közember, paraszt vagy lovag. Harcos lehet, és ha hittel küzd, akkor nem is számít, honnan jött.

Szép emléket állít a történet a nőnek, aki nem alkudott meg. Látjuk egy dicső pillanatában és ahogy a bukást tudomásul veszi. Nem mondhatnám, hogy sokat szerepel, de így is kicsiben sikerült átfogni, ki volt és hogyan élt. Miben hitt.

A cím különben a kardját emeli ki, és ennek más féle jelentősége van. Kicsit erőltetettnek is érzem, ahogy Jeanne beszél arról, milyen szívesen vezetné a seregeit a török ellen is, és milyen jó lenne akár egy angol – francia összevont csapat, hogy visszavegyék a Szentföldet is. A husziták, a törökök is az ellenség listáján vannak. Csak éppen neki előbb a francia hon sorsát kellene rendezni – a kard pedig egy istentől kapott fegyver a nagyobb jó szolgálatában. Azzal, hogy a története végén a kardot Hunyadinak adja, a feladatot is ő kapja meg. Isten harcosának lenni, védeni a hont és a hitet. Csak éppen ő ezt nem itt tesz majd meg, hanem a saját hazájában.
Vagyis, ebben a kötetben is lépünk abba az irányba, hogy Hunyadi Magyarország védelmezője legyen, akinek sorsa, isteni küldetése ez a harc.

Ez stílusban, történetben is szépen illik a sorozathoz. Talán csak egy filler, egy epizód, de kiemeli és ragyogtatja, amit Hunyadiban leginkább meg akar mutatni.

Viszont, ez kis terjedelem, nem lenne elég egy kötetre. Így kaptunk egy más történetet is a köteten belül. V. László esküit, hogyan ígérte meg, hogy a Hunyadi fiúknak nem esik bántódásuk Cillei miatt. Aztán mi lett?
Nem mesélem el az egész történetet, van róla opera és történelmi tény is. Egy részletet kapunk, ami majd bekerülhet a készülő Mátyás-sorozatba. Különben inkább történelmi ismertetők, nem regényes. Igen, meglesz a történet íve, mi történt és így is átjön, mennyire tragédia az is, hogy Hunyadi László úgy kellett végezze, ahogy.

Ebben inkább a reklámot láttam. Lassan végére érünk Hunyadi János történetének, következni fog Hunyadi Mátyás. Itt egy kis kóstoló!

Ezt éreztem a végére betett interjúban is, ahol szó van róla, ez mekkora ciklus lesz. Hogy kanyarodunk majd odáig vissza, hogy a szép öreg mesél Dénes atyának Mohács után. Megvan a szép koncepció, már csak jönnie kell a köteteknek szépen sorban. Én meg haladok a további kötetekkel.

Vagyis, összefogva, ez nem egy olyan kötet, mint a nagyregények. Kaptunk egy fillert és egy reklámfalatot, kóstolót a jóvőből. Az biztos, hogy monumentális vállalás ez az egész, de én nagyon szorítok, hogy megvalósulhasson. Mert eddig minőségi ez a sorozat.

A bejegyzés trackback címe:

https://regenyvilag.blog.hu/api/trackback/id/tr9218842760

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása