Szörnyekkel harcoló, mágikus, küldetést teljesítő.
Geralt utazása során egy vadászba botlik, aki képtelen szabadulni halott felesége árnyától. Együtt indulnak tovább, de az erdő egy különös házba vezeti őket, ahol a múlt bűnei elevenek, és nincs menekvés. (Az elátkozottak háza) Geralt egy hajón kap szállást és élelmet, ha segít életben tartani a hajósokat. Egy rókaszellem lányát rabolták el – mire Geralt tanácsát megfogadnák, késő. A lány halott. A démon pedig bosszút akar. (Rókagyermek) Gyilkos szörny szedi áldozatait a háború sújtotta vidéken. Geralt azonban rájön, hogy más gyilkos is van a környéken. (Szörnyvadászok) Ciri bizonyítani akarja, hogy felnőtt és nem kell neki Yennefer féltése. Így nem engedi, hogy a varázslónő eltérítse az eredeti céljától, ám csapdába sétál. Vajon Geralt idejében érkezik, hogy megmentse a lányt? (Varjak átka)
Pont most olvastam, hogy érkezik grafikus kiadásban az egyik Vaják novella. Nem képregény lesz, hanem nagyon sűrűn illusztrált novella. El is merengtem, mennyire hódít most ez a sorozat – nem kicsit a Netflix sorozatnak is hála.
Regények, Netflix sorozat, sokféle kiadás, és van képregény is. A jelen kötet ráadásul a díszkiadás – eredetileg egyesével jelentek meg a történetek, kb. úgy, ahogy a Szukits a Korra legendáját és a Stranger Things képregényeket kihozta. Akkor mivel veszi rá az embereket, hogy ezt a kötetet is begyűjtsék a polcra? Az, hogy beletettek egy sztorit, amit eddig nem adtak ki, és szólóban nem is fog megjelenni. (Szörnyvadászok ez a plusz történet.)
Szkeptikusan vettem kézbe a kötetet, és majdnem leszakadt a csuklóm. Jó, ez egy másik történet. A lényeg, nem sok jóra számítottam. A regényekből az első kötetek nagyon tetszettek, és nem hittem, hogy azt a szintet megütik.
Kellemesen csalódtam, mert olyan sötét és kalandos fantasy történeteket prezentáltak, amelyek novellaként is megálltak volna a lábukon. Nem csak egy akciót kapunk, minden részben valamilyen szörny levadászását, hanem azt a pluszt is, amitől mélyebb ez a széria. Geralt felismeri, hogy az emberiség mennyire gyarló, és gyakran nem az a szörny, aki annak tűnik. Igen, vannak gyilkos fenevadak, de az emberek képesek a legnagyobb gaztettekre. Visszatérő motívum, hogy a mitikus lény csak igazságot tesz, vagy sokkal emberségesebben cselekszik, mint az emberek. Ha meg kellene mondanom, ki tette a legrosszabbat a képregények világában, nem egy szörny nyerne nálam, hanem valamelyik emberi gonosz.
Geralt ezért cinikus is – egy megvetett szakma űzője, ráadásul sokkal nemesebb és tisztábban lát, mint akiknek dolgozik. A szótlansága, ahogy a maga eszközeivel az igazság pártján áll, ezektől nagyobb hős, mint a fegyveres és mágikus képességei okán.
A történetek illeszkednek a regények világába, és bővítik is azt új kalandokkal. Igaz, nekem jobban tetszettek azok, amelyek az átívelés, vagyis Ciri főszereplővé emelése előtt történtek. De ennek nem a történet az oka, egyszerű szubjektív szimpátia.
Képregény, így mindig fontos az is, milyen a látványvilág. Mivel legutóbb Monstress képregényt olvastam, magasan volt a léc. Nem ugrotta meg, de határozottan elől végzett így is. Nem kifejezetten szép, de tetszetősek a rajzai. Részletes, az emberi alakok és arcok is korrekten megrajzoltak, nem csak emberszerűek. Talán csak az zavart, hogy van egy elég éles váltás Geralt alakjában a 2. és 3. képregények között. Hirtelen szakállas úr lesz belőle, mintha évtizedeket öregedett volna – és csak az arca. Ezt nem díjaztam, de gondolom ezzel lehetett leginkább érzékeltetni, hogy más időben járunk.
A Varjak átka különben szervesen kapcsolódik az eredeti történethez is…
Majdnem elfelejtettem, de azért kiemelem és nyomatékosítom: ez felnőtt képregény! Erőszakkal, szexualitással – attól, hogy rajzolt, nem Vaják gyerekbarát változat.
Tobin – Pugacz-Muaszkiewicz – Stachyra – Currit: Vaják - Mint képregény: 90% korrekt rajzok, izgalmas történetek, és a világ tudatos használata.
Szubjektíven: 75% a Ciri előtti új sztorik kifejezetten tetszettek, sötét fantasy kalandok.