Minden napra egy könyv

Minden napra egy könyv

Zajácz: Gyilkos Balaton

Véres Balaton 0,5

2024. június 03. - BBerni86

gyilkos_balaton.jpgFülszöveg: 

1972, Balatonakarattya. Egy nyári reggelen két kamasz egy fiatal nő holttestére bukkan a strand melletti nádasban. A rendőrség tanácstalan: a lánynál nincsenek iratok, és első ránézésre semmi sem utal idegenkezű­ségre. Valaki azonban egyértelműen meg akart szabadulni a holttesttől.
Az ügy hamar átkerül az Országos Rendőr­főkapitányság életvédelmi osztályához, amelynek a vezetője Lendvay István őrnagy. A nyomozásban pedig nemcsak a tehetséges újonc, Adorján Máté alhadnagy van a segítségére, de a lánya, Lendvay Laura is, aki váratlan érdeklődést mutat a rendőrségi munka iránt…

A méltán népszerű Balaton-trilógia előzménykötetében az olvasó bepillantást nyerhet az ifjú Adorján Máté egyik első nyomázásába, megismerkedhet a profilozás terén szárnyait bontogató Lendvay Laurával, és végigkövetheti az első közös ügyüket.

Szerintem: 

Zajácz D. Zoltán trilógiája előzménykötetet kapott. Újabb bűnügy, újra Balaton és visszahozta a

kedvenc párosomat, vagyis Laurát és Mátét is. Szerencsére az eset is jól sikerült benne, így minden a helyén volt, hogy egy jó krimit olvashassak.

Mivel krimi, talán az esettel kezdem. Egy főiskolai gyakorlaton levő, csinos huszonéves diáklányt találnak holtan. Flóra nem éppen ártatlan virágszál volt: gazdag szülők, férfiakat megbabonázó külső és nagyon nagy élni akarás volt benne. Így a nyomozás során alaposan fel lehet mérni, kiket bántott meg, milyen kapcsolatai voltak. A nyomozók haladnak is sorban a családon, ismerősökön és a lány kapcsolati hálóján. Nyomról nyomra, bizonyítékról bizonyítékra haladnak szimpatikus módon. Talán nem zseniális nyomozókat igénylő eset, jobban megmutatja, a szórakoztató, irodalmi elemeken túl a rendőri munka miből is állhat. Ugyanakkor egy-egy villanásnak jut benne hely, ahogy valakinek támad egy ötlete, felismerése, ami majd viszi tovább a nyomozást.

Ugyanakkor a regényben a kriminek van egy másik szintje is. A történet a szocialista időkben játszódik, amikor a politika mindent átszínezett. Megvan Orwell Állatfarmjából, hogy vannak egyenlők és egyenlőbbek? Itt ezt tökéletesen látjuk megvalósulni. Úgy mutatja be a rendszert, annak egy sötét oldalát, hogy nem szociológiai körkép. Szerepet kap, hogy mit lehet nyilvánosságra hozni, mert van, amit a politika nem enged. Ahogy felfedni sem lehet mindent, mert pártérdek miatt sok minden titokban maradhat, és vannak, akik sokkal többet megengedhetnek maguknak. Hogy egy karrier mennyire múlik azon, hogy ki kit ismer. A regény miliője, élettere a szocialista rendszer, ami úgy kerül bemutatásra, hogy nem kell esszé stílusban magyarázni. Adja magát a cselekményből, hogy milyen volt ez a világ, mit lehetett és mit nem.

Eddig jellemző volt a szerző krimijeire, hogy ugyan vannak visszatérő szereplők, de a kiemelt karakter változik. És itt írnám ki, hogy ugyan szerepel Laura és Máté is, de ők is csak egyek a mellékszereplők közül. A maguk részei megvannak, és szépen kapjuk az utalásokat a későbbi tudásunkra is, szépen vissza lettek pörgetve, milyenek lehettek 6-7 évvel korábban. De a kiemelt nyomozónak, aki talán a legtöbbet színen van, Laura apját éreztem. A végére Máté nagyobb szerepet kap, de a regény első felét az öreg Lendvay dominálja. Az ő nyomozói munkája, csoportvezetői képességei és családjában betöltött helye is ott van a lapokon. Laura a lánya, Máté a pártfogoltja, így köztük is ő lehetett a kapocs.

Ismerős lehet az is, ahogy a szereplők érzelmi élete is viszonylag tárgyilagosan van megfogva. A kriminek nagyon jót tesz, hogy szárazabb, realisztikusabb és a tényekre koncentráló a történet és az író stílusa. Nem véletlenül működnek jól a pattogós párbeszédei, vagy a kihallgatások. A magánéletben már furcsábbak így a helyzetek – pl. Anna és Máté viszonykezdése –, de azért van törekvés arra, hogy kicsit a fejükbe lássunk, mivel szenvednek vagy mit élnek át.

Az eset megoldása is érdemel egy gondolatot. Egyrészt, Flóra halálának rejtélye nem is igazán ügy. Ha a kertészék nem akarják a pártüdülő reputációját óvni, és nem mozdítják el a holttestet, mindenre sokkal gyorsabban pont kerül. A politikai szálak adnak hozzá némi pluszt. Viszont, a nyomozás más szálán eljutunk egy másféle bűnhöz és szervezethez. Így mégiscsak lesz klasszikus bűnügy is a történetben – ha nem is gyilkosság, de prostitúció. Egyszerre több is, kevesebb is ezekkel. Talán úgy fogalmaznám meg, hogy Flóra esete és megoldása szimplább a vártnál, viszont az feldobja, ami a nyomozás során még kiderül.

Jól esett olvasni ezt a krimit, várom is, hogy építi tovább a következő krimijével a regényvilágát a szerző. Hiszen Laura ott is vendégszerepel, ha igazak a kósza hírek…

Idézet:

Meg hát az sem volt rendjén, hogy miközben a hanyatló Nyugat erkölcsi fertőjéről beszéltek, az elvtársak olyan amerikai filmeket néztek az üdülő mozijában, amelyeket sohasem fognak adni a magyar mozikban.

Laura viszont csak ült ott némán, és bámult maga elé. Ez a pasi lesz a végzeted, súgta egy hang a fejében. Vagy inkább a szívében. Ezt most nem tudta eldönteni.

A bejegyzés trackback címe:

https://regenyvilag.blog.hu/api/trackback/id/tr1918420709

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása