Minden napra egy könyv

Minden napra egy könyv

Calmel: Isabeau bosszúja

A farkasok bálja 2.

2025. január 15. - BBerni86

isabeau.jpgFülszöveg: 

1531. ​A bosszú elmaradt, a farkasasszonyok nem teljesítették fogadalmukat, de végre nyugodt, vidám normális életet élnek. Isabeau Párizsban üzlettulajdonos, I. Ferenc király fehérnemű-készítője, köztiszteletnek örvendő dáma, akinek társaságát a király is kedveli. Ő, aki valamikor csal egy kis vadóc lány volt Auvergne-ben, most egyedül irányítja az előkelő üzletet, ahol a legfinomabb selymekből szabnak és varrnak drága holmikat a királyi udvar számára. Házában él unokája, Marie, a folyton nyüzsgő, játékos és szemtelen kamaszlány, akit nagy szeretettel vesznek körül a Csodák Kertjének koldusai. Nem csoda, hiszen a törpe kolduskirály, Mumus engedélyével hosszú ideig ők rejtegették. Marie a kolduskirály fiával, Constant-nal tölti gyermekkorát, és egyik kedvenc szórakozásuk a királyi csendőrség bosszantása.Ám egy szép tavaszi napon felborul életük békés rendje. Átmenetileg új rendőrfelügyelőt neveznek ki Párizsba, aki nem más, mint Francois de Chazeron. Azért jött, hogy hajtóvadászatot rendezzen ellenük. Többé nincs menekvés, a farkasasszonyoknak szembe kell szállni a kegyetlen auvergne-i urasággal. És ez a harc egyesíti az elátkozott Albérie-t, a túlélő Isebeau-t, Loraline-t, a farkast és Marie-t az ártatlant. Még egyszer, utoljára harcba indulnak a szabadságukért.

Szerintem: 

Nem tudom eldönteni, hogy rosszul van megírva, vagy csak szubjektíven ennyire

zavar a cselekmény. Kb. az új főszereplő, Isabeau unokájának legtöbb döntése az agyamra ment.

De mi is volt a regényben? Marie ki lett menekítve a nagyapja birtokáról – aki azt hitte, a baba a saját gyermeke. Párizsban nő kamasszá, majd a múltját megismerve jó mélyen belekeveredik a családi bosszúba és a farkas átok megtörésébe. Közben a férfiakkal is csak a baja van – túl sokan akarják őt, csak a szerelme nem tudja megbocsátani a ballépését. De nem lehet így értelmesen összefogni.
Inkább szálazom. Témák: a bosszú. Ma megváltása, hogy megint ember lehessen. Marie helyezkedése a királyi udvarban a protestánsok védelmében. Marie szerelmei. Bár a viszonyai pontosabb lenne.

A baj meg az, hogy egyedül a bosszú állt össze értelmesen, ha abban is vannak extrém és mondhatni idióta elemek. Isabeau pl. képes elcsábítani egykori megerőszakolóját, hogy teherbe essen és fel lehessen áldozni a születendő babát. Éppen csak két baj van ezzel: Isabeau kedvesen számolva is 55 év körüli. Erre simán teherbe esik és ikreket szül? Az egyiket majd az unokája neveli fel a saját ikreivel, a másik meg tényleg fel lesz áldozva. De fura az is, amit és ahogy tesznek az asszonyok. A végeredmény kétségtelen, de olyan nyakatekert módon, furcsa csavarokkal jutnak el oda.

Ennél csak rosszabbak a regény más színei. A királyi udvar, Ferenc király és Medici Katalin, a vallási harcok. Tudva hova vezetnek a hugenotta törekvések, szinte vártam, hogy koppanjanak egy nagyot. Itt az nem történik meg, de Marie szerepe akkor is furcsa. A király eleve hajlik a reformokra, Marie mitől lenne az udvarban olyan fontos? Ha esetleg a király szeretőjének dolgozta volna be magát, de Montmorency lesz a célpont és ott kémkedik. De minek? Ugyanúgy üldöztetve lesznek és később még inkább.
Behoz olyan szereplőket, mint Nostradamus, aztán érdemben nem kezd velük semmit. Jellemző az is, hogy Medici Máriát kb. egy velejéig romlott összeesküvőnek állítja meg, aki szinte meg is érdemli, hogy a férje látványosan csalja és elismerje helyette a szeretőjét.

De Marie a szerelmi életében hozza a legrosszabb döntéseit. Kamaszkori szerelem fűzi a tolvajok királyának fiához, vele tervezi a jövőjét. Aztán az ágyába csábítja a nagyanyja(!) szeretőjét, elveszti vele a szüzességét és még teherbe is esik. Miközben a szerelme másnapra már ott is van. Komolyan, egy napot nem bírt rá várni, azonnal kellett neki valaki 'vigasztalni'? Aztán még ő van megsértődve, hogy a fiú nem öleli keblére a megcsalással és fattyakkal együtt. Jean, az alkalmi szerető és az ikrek apja mindent megadna neki, de Marie kb. azonnal dobja is. Annyira nincs értelme, minek kellett az éjszakájuk. És Marie magánélete ilyen döntések sorozata. A második terhessége esetén még csak azt sem tudja majd, melyik szeretője a gyerek apja.

Marie, nagyon nem szerettem ezt a szereplőt. Isabeau és Marie se lett szimpatikus. Mindegy, melyiken haladtunk inkább, egyszerűen nem bírtam megemészteni, ahogy az életük és a szerelmeik kezelték. Isabeau, aki összefekszik a nála 30 évvel fiatalabb Jeannal, akit még bíztat is, hogy szerezze meg Marie-t? Azért elég extrém az a pasi, nem? Húzd meg a nagyit, majd az unokát is. Ha az anya nem lett volna farkas alakban, vele is kikezdett volna? Bár ott volt bukott volna meg, mert az az egy élt elkötelezett monogámként.

Az sem tetszett, ahogy meg van írva. Néha túl furcsán, kihagyásokkal ugrik térben és időben. Egyes jelenetek, az átváltozások furcsák. Balladai homálynál rosszabb, itt nem sejtet, csak kimaradnak elemek. Zavaros, túlírt is.

Emlékeim szerint az első volt a kedvencem, de ez most rosszabbnak érzem. A gótikus horroros hangulat se az igazi, pedig jó pár elemet vesz abból a világból. De itt még a vérfarkasok is kb. unalmasak.

Idézet: 

A hatalom megront, a pénz lealjasít, a túlhajtott szerelem elhervaszt. Ne engedd, hogy így legyen!

A bejegyzés trackback címe:

https://regenyvilag.blog.hu/api/trackback/id/tr9118775224

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása